جواب نیوز

اعتراض دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی به عدم حمایت دانشگاه آزاد

اعتراض دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی به عدم حمایت دانشگاه آزاد

حسین عبداللهی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر دانشگاهی دانشجویان دانشگاه آزاد هستند از عدم حمایت این نهاد خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاه عصر امروز در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

در این نشست عبداللهی دبیر جشنواره ضمن اشاره به زمان اندک برگزاری از ناشدنی بودن جشنواره بیست و یکم سخن گفت.

وی درباره میزبانی بوشهر در بخش مناطق همکاری این شهر و ارگانهایش را مثبت رازیابی کرد و ابراز امیدواری کرد دیگر مراکز فرهنگی از این رویداد حمایت بیشتری کنند چرا که این جشنواره معرف شخصیت‌های مهم تئاتری بوده است.

عبداللهی در مورد بودجه این جشنواره تصریح کرد: وزارت علوم قصد افزایش بودجه نسبت به دوره قبل را ندارد هرچند بودجه دوره قبل رشد چشمگیری نسبت به دوره‌های گذشته نداشته است.

دبیر جشنواره اعلام کرد: شورای شهر از جشنواره استقبال کرده و به گروه برگزار کننده امید داده است تا در موضوعات مختلف از آنها حمایت کنند.

عبداللهی درباره تاخیر انتخاب دبیر گفت: حکم وی در دی‌ماه سال گذشته صادر شده اما هیچ اطلاعی در مورد این تاخیر در دوره کنونی و گذشته ندارد.

وی همچنین درباره مشکلات موجود در بخش بین‌الملل گفت: در حوزه ویزا و افزایش قیمت دلار با مشکل روبرو هستییم.

عبداللهی با گلایه از عدم همکاری دانشگاه آزاد با اشاره به کاهش دانشجو در رشته‌های مختلف دانشگاه آزاد گفت: در رشته‌های هنری وضعیت برعکس است و با رشد بیشتری روبرو بوده است. این رشته هزینه‌های بیشتری نسبت به دیگر رشته‌ها دارد. به هر حال این دانشجویان نمایندگان دانشگاه آزاد هستند بیش از ۳۰ درصد متقاضیان تئاتر دانشگاهی دانشجویان دانشگاه آزاد هستند.

وی همچنین تاکید کرد: برگزیدگان این دوره در جشنواره فجر ۳۷ حضور خواهد داشت.

کوروش زارعی رئیس دفتر هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز به عنوان مهمترین حامی تئاتر جشنواره دانشگاهی حمایت از دانشجویان و امور آموزشی را وظیفه حوزه هنری دانست و اذعان داشت حمایت از جشنواره‌ها در جشنواره ثمر نیز رقم خورده است.

وی درباره بخش مناطق ضمن تلاش خود برای برگزاری در بوشهر تاکید کرد: شخصا به تئاتر شهرستانها اعتقاد بسیار دارد.

زارعی همچنین در مورد همکاری رسانه‌ها و ناشران قول همکاری مجله صحنه و انتشار سوره مهر را داد.

حکیمی نژاد دبیر بخش مناطق نیز ضمن اینکه این بخش بعد از سه سال دوباره برگزار می‌شود تعداد ۹ اثر و یک میهمان را برآمده از ۲۲۴ اثر ثبت شده در این بخش دانست.

وی در مورد حامیان بخش مناطق از حوزه هنری نام برد که بخش جوایز هزینه بازبین‌ها و مکان بازبینی را در اختیار جشنواره قرار داده است. دانشگاه خلیج فارس نیز در این دوره حمل و نقل، اطعام و پذیرایی را تقبل کرده است. حوزه هنری بوشهر نیز قرار است هدایایی فرهنگی به برگزیدگان اهدا کند و پوشش اختتامیه برعهده این نهاد خواهد بود.

انجمن هنرهای نمایشی بوشهر نیز مجموعه تئاتر شهر بوشهر را در اختیار جشنواره قرار داده است. سازمان گردشگری بوشهر تبلیغات شهری و محیطی جشنواره را برعهده گرفته است.

به گفته حکیمی‌نژاد در اختتامیه بخش مناطق از دو پیشکسوت تئاتر بوشهر تقدیر خواهد شد.

وی همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی و درس‌گفتار خبر داد که برای دعوت اساتید جشنواره کماکان در حال مذاکره است.

وی همچنین اعلام کرد با دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی هنوز به توافق نرسیده است و میراث فرهنگی با وجود وعده‌هایی که داده حمایت خود از این جشنواره را کنسل کرده است.

صادق برقعی معاون هنری این جشنواره در آمار بخش صحنه‌ای گفت: در این بخش ۶۲۴ اثر ارسال شده که از این میان ۲۹۵ اثر به مرحله اول بازبینی راه یافته‌اند که در نتیجه ۷۵ اثر برای بازبینی دوم انتخاب شده‌اند که تا دوم اردیبهشت در دانشگاه‌های تهران مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

وی در مورد بخش تجربه اجرا گفت: از ۷۳ طرح ثبت شده ۲۴ طرح انتخاب که در نهایت ۱۳ اثر به مرحله اول بازبینی راه یافته و برای بخش نهایی ۶ اثر توسط هیئت بازبینی برگزیده شده‌اند.

وی همچنین گفت ۶۸ درصد کارگردان جشنواره آقا و ۳۲ درصد خانم هستند. همچنین براساس درجات آموزشی ۶۶ درصد از افراد دارای درجه کارشناسی و ۸ درصد کارشناسی ارشد، ۵ درصد کاردانی و یک درصد دکترا هستند.

محمدی دبیر پژوهش جشنواره اذعان داشت به سبب عدم تطابق با بخش اجرایی بخش پژوهش به صورت مجزا در یک هفته برگزار می‌شود.

وی در اعلام آمار گفت: از ۴۷ چکیده ارسال شده ۱۶ چکیده انتخاب شد که از این میان ۱۲ مقاله ارسالی داوری شده است. از این میان نیز ۵ مقاله برای خوانش برگزیده شده است. نقد کتاب، خوانش مقاله و برگزاری سمینارهایی در مورد نسبت کتاب و دانشگاه، برگزاری چند ورک‌شاپ در زمینه بازیگری، کارگردانی، تئاتر عروسکی، تئاتر دیجیتال و طراحی حرکت برنامه‌های این هفته خواهد بود.

محمدی در بخش نمایشنامه‌نویسی گفت: ۱۵۷ متن به جشنواره ارسال شده است که پس از خوانش ۱۰ مرد نامزد حضور در بخش نهایی شده‌اند.

بخش مناطق جشنواره تئاتر دانشگاهی سوم تا هفتم اردیبهشت‌ماه در شهرستان بوشهر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.