جواب نیوز

اجرا نکردن برخی سیاست‌ها، تولیدکننده را دلال می‌کند

رزاقی

یک اقتصاددان می‌گوید باید از کالای ایرانی حمایت شود به این ترتیب که برای کالاهای وارداتی که تولید مشابه دارند تعرفه سنگین وضع شود، مردم تشویق به خرید کالاهای ایرانی شوند جلوی رانت عده‌ای گرفته شود، در غیر این صورت تولید نمی‌صرفد و تولیدکننده دلال می‌شود!

ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ موضوع حمایت از کالای ایرانی که توسط مقام معظم رهبری به عنوان شعار سال ۱۳۹۷ انتخاب شد، گفت: حمایت از کالای ایرانی به آن معنا که به استقلال برسیم هم در اندیشه امام خمینی (ره) است هم در قانون اساسی و غیره. امام خمینی (ره) بارها فرموده‌اند که اگر استقلال اقتصادی نداشته باشیم استقلال فرهنگی و سیاسی هم نخواهیم داشت. شعار انقلاب ما هم استقلال، آزادی جمهوری اسلامی بوده است. با این حال بعد از رحلت امام خمینی (ره) دولت‌هایی که بر سر کار آمدند چندان خود را مقید به حمایت از کالای ایرانی و در نتیجه حفظ استقلال نمی‌دانستند.

وی ادامه داد: در سال‌های اول انقلاب صنایع آذرآب، فولاد و مس رشد کرد و همچنین صنایع کوچک به وجود آمدند، ولی چون مسئولان ما اعتقاد چندانی به تکیه بر اقتصاد داخل کشور نداشتند به مرور زمان به سمتی رفتیم که صنایع ما رشد نکرد. در دولت پنجم و ششم که سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دستور کار قرار گرفت و این سیاست‌ها منجر به افزایش بیکاری شد، به بی‌عدالتی دامن زد و چنین وضعیتی نارضایتی اجتماعی ایجاد کرد. در نظر بگیرید وقتی دولت‌ها در عملکرد خود ناموفق می‌شوند مردم آن را از چشم کل نظام می‌بینند.

این اقتصاددان چنین اضافه کرد که بعضی مسئولان ما از آمریکایی‌ها و اروپایی‌ هم بیشتر خود را مقید به بازار باز می‌دانند! در نظر بگیرید که انگلستان چگونه انگلستان شد و آمریکا چه‌ طور پیشرفت کرد و آلمان چگونه توانست گوی رقابت را از دیگر کشورها بروباید همه این‌ها توانستند در سایه حمایت از کالای داخلی خود پیشرفت کنند و هر زمان که لازم بوده سیاست‌های حمایتی اعم از سیاست‌های تعرفه‌ای وضع کرده‌اند.

رزاقی با انتقاد از سیاست‌هایی که منجر به افزایش واردات در ایران شده است، اظهار کرد: وقتی برای تولیدکننده تولید به صرفه نباشد ترجیح می‌دهد پول خود را در جهت واردات کالا به کار گیرد، اکنون وضعیت به گونه‌ای شده که تولید کننده انگیزه‌ای برای تولید ندارد. از سوی دیگر وقتی تولید خوب کار نکند به کارگر نیز حقوق کافی پرداخت نمی‌شود. به اوضاع کارگران توجه کنید هر روز فقیرتر می‌شوند، نصف جمعیت ما زیر خط فقر هستند و بسیاری از فقرا خرج امرار و معاش خود را نمی‌توانند بدهند.

وی در ادامه سخنانش چنین توضیح داد: اکنون عده‌ای می‌گویند که چرا باید مانع رقابت کالای ایرانی با کالای خارجی شویم، این در حالی است که کالای ایرانی نیاز به حمایت دارد تا قدرت پیدا کرده و بتواند با کالای خارجی رقابت کند.

این اقتصاددان اضافه کرد: در بحث حمایت از کالای ایرانی باید جلوی واردات افسارگسیخته گرفته شده، در برابر توزیع رانت مقاومت شود، از ثروتمندان مالیات متناسب گرفته شود، جلوی فساد گرفته شده و صداوسیما و سایر ارکان تبلیغاتی در جهت تشویق مردم برای استفاده از کالای ایرانی اقدام کنند، در غیر این صورت تولید برای تولید کننده نمی‌صرفد و تولید کننده دلال می‌شود.

رزاقی همچنین با انتقاد از سیاست‌های خصوصی‌سازی در سال‌های اخیر گفت: در سال‌های اخیر اموال دولت به عده‌ای واگذار شد و به این ترتیب عده‌ای بودند که یک شبه ثروتمند شدند و منابع کشور را در دست گرفتند. این سیاست منطقی نبود و افراد بسیاری بودند که به همین دلیل یک شبه پولدار شدند. این در حالی است که زحمتی برای آن نکشیده بودند و به این ترتیب تفاوت ناعادلانه‌ای میان آنها و سایر اقشار جامعه ایجاد شد.

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری پس از تحویل سال ۱۳۹۷ سال جاری را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کرده و تاکید کردند که وظیفه مردم و مسئولان این است که در سال جاری از کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند حمایت کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.