جواب نیوز

آتش نیزارهای حاشیه تالاب زریوار هم مهار شد/ مردم با دلسوزی نیزارها را آتش می‌زنند

آتش نیزارهای حاشیه تالاب زریوار هم مهار شد/ مردم با دلسوزی نیزارها را آتش می‌زنند

رئیس اداره محیط‌زیست مریوان معتقد است: دلیل آتش‌سوزی این تالاب دلسوزی مردم است، چراکه برخی از مردم گمان می‌کنند که گسترش نیزارها به زیان زریوار است و گاهی به تخریب یا آتش زدن آن اقدام می‌کنند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، پس از مهار حریق گسترده‌ای که دو روز پیش قسمتی از تالاب میقان اراک را در سوزاند این بار آتش‌به‌جان تالاب زیوار افتاد و به گفته رییس اداره محیط‌زیست مریوان با حضور محیط‌بانان این اداره در محل و با استفاده از تراکتور و روت فایر بعد از ۴ ساعت آتش‌سوزی را مهار کردند.

رئیس اداره محیط زیست مریوان با اعلام این خبر گفت: محدوده وسیعی از نیزارهای پناهگاه حیات‌وحش تالاب زریوار در حاشیه روستای کانی سانان طعمه حریق شد.

صباح پناهی گفت: پس از اطلاع از وقوع آتش‌سوزی، محیط‌بانان این اداره در اسرع وقت در محل حضور یافته و با استفاده از تراکتور و روت فایر، آتش‌سوزی را مهار کردند ولی به دلیل باتلاقی بودن بخشی از نیزارها، ورود به محل آتش‌سوزی با دشواری روبرو بود و با تلاش به‌موقع و سخت‌کوشی همکاران محیط‌بان از پخش و سرایت آتش‌سوزی به سایر مناطق زریبار جلوگیری به عمل آمد و خوشبختانه آتش‌سوزی بعد از چهار ساعت مهارشد.

وی در خصوص وسعت محدوده آتش‌سوزی گفت: به دلیل تاریکی هوا وسعت محدوده آسیب‌دیده براثر آتش‌سوزی و همچنین علت اصلی آن مشخص نیست.

رئیس اداره محیط زیست مریوان با اشاره به مشکل آتش‌سوزی نیزارهای دریاچه زریبار اظهار کرد: متأسفانه این چندمین بار در مدت اخیر است که نیزارهای پناهگاه حیات‌وحش زریوار آتش زده می‌شود و این مشکل از چند سال قبل در این فصل در نیزارها وجود دارد و محیط زیست مریوان با راه‌اندازی پاسگاه محیط‌بانی «برده رشه» محدوده تالاب را به‌طور شبانه‌روزی پایش و کنترل می‌کند.

وی گفت: ۲ نفر از عوامل آتش‌سوزی‌های قبلی در نیزارها شناسایی و دستگیرشده که پرونده آن‌ها به مقامات قضایی ارجاع می‌شود.

پناهی در خصوص اهمیت نیزارها برای زریبار افزود: وجود نیزارها در حاشیه و پیرامون زریبار به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر دریاچه ضمن بخشیدن جلوه‌های خاص بصری، از حیث روابط اکولوژیکی، حفظ سلامتی و تصفیه آب دریاچه و برقراری توازن در معادلات اکولوژیکی این دریاچه اهمیت دارد.

وی اظهار کرد: این نیزارها درواقع پناهگاه بسیار خوبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی این تالاب هستند و گسترش آن‌ها واکنش طبیعی دریاچه به سموم کشاورزی و فاضلاب‌های روستاهای اطراف این دریاچه است.

به گفته وی، برخی از مردم گمان می‌کنند که گسترش این نیزارها به زیان زریوار است و گاهی به تخریب یا آتش زدن آن اقدام می‌کنند!

پناهی تأکید کرد: این نیزارها به مکان بسیار امنی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی حاشیه این تالاب تبدیل‌شده و سالیانه هزاران قطعه پرنده بومی و مهاجر داخل این نیزارها لانه‌سازی و جوجه آوری می‌کند.

تالاب زریوار به‌عنوان پناهگاه حیات‌وحش، زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری ازجمله پرندگان آبزی و کنار آبزی است که نیزارها نیز نقش مهمی در زادآوری پرندگان و حیات تالاب دارد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/a372pt

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.